

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 40 pF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Standard Recovery Rectifiers |
Stock: 386
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28877
Ext.Price$0.28877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28877 | $0.28877 |
| 10 | $0.25670 | $2.56700 |
| 50 | $0.22819 | $11.40950 |
| 100 | $0.19788 | $19.78800 |
| 500 | $0.17159 | $85.79500 |
| 1000 | $0.16500 | $165.00000 |
| 3000 | $0.15866 | $475.98000 |
| 5000 | $0.14974 | $748.70000 |
